Úvod Podvody Poznejte nepřítele

Poznejte nepřítele

Jak poznat, že se vás pokouší
obelhat podvodníci?

Jak poznat, že se vás pokouší obelhat podvodníci? Jejich scénář se často opakuje – nejprve se pokusí vzbudit vaši důvěru, pak zaútočí na základní emoci – strach či radost. Následuje zmanipulování oběti k tomu, aby provedla to, co útočník požaduje. Končí to ztrátou peněz.

Důvěra

Podvodníci se snaží se vzbudit vaši důvěru - vydávají se za vaši banku, policii nebo třeba ČNB. Jde zkrátka o autoritu či někoho, koho dobře znáte, s kým jste ve smluvním vztahu. Někoho, kdo by vám mohl dát "dobrou radu" jak ochránit vaše peníze či od koho byste mohli očekávat platbu (třeba dávku, přeplatek či úhradu za vaše inzerované zboží).

Působí důvěryhodně

Pokud s vámi telefonují, telefonní číslo může vypadat, jako infolinka dané instituce (tzv. spoofing); mohou o vás mít informace - např. ví, která banka vede váš účet (na základě předchozí komunikace s vámi, na kterou už si třeba ani nepamatujete). Název jejich pozice zní reálně, představí se vám jménem.

Pokud vám pošlou odkaz, stránky, které se vám po kliknutí na podvodný odkaz zobrazí, též mohou působit důvěryhodně, skoro jako stránky vaší banky či platební brány.

Emoce

Podvodníci zpravidla útočí na vaše emoce - často vyvolají strach (varování před hrozícím podvodem na vašem účtu), v některých případech i radost/touhu (nečekané dědictví, výhra, poslední možnost získat něco zdarma). 

Používají psychický nátlak

Podvodníci často používají psychický nátlak, působí naléhavě – snaží se vás přesvědčit, že je třeba rychle jednat, abyste zabránili škodě. Nebo abyste zrušili blokaci vašeho účtu či zabránili tomu, aby si na vás někdo vzal úvěr.

V případě telefonického hovoru vám může útočník zavolat v noci, kdy spíte (využívá vaší zmatenosti) či v jinou pro vás nevhodnou dobu. 

Podvodníci své oběti kontaktují také prostřednictvím chatovacích aplikací, odkazů v sms zprávách či e-mailech – pokouší se vyvolat radost, vzbudit očekávání, že přijde platba (například z prodeje oblečení na bazarovém portálu), sociální dávka, přeplatek, výhra nebo snadné zbohatnutí v důsledku výhodné investice.

Manipulace

Podvodníci vás přimějí k akci.

„Stačí, když mi sdělíte váš autorizační kód a my už se o vše postaráme…“

Cíle podvodníka

Podvodníci vás často velmi profesionální cestou vás přimějí k:

  • poskytnutí vzdáleného přístupu do vašeho počítače či mobilu,
  • nainstalování špehovacích a dalších aplikací do vašeho počítače či mobilu,
  • vyzrazení osobních/citlivých údajů – např. tvořících vaši bankovní identitu, rodné číslo, heslo do internetového bankovnictví, číslo karty, autorizační kódy či jiné údaje,
  • přihlášení se do "vašeho" internetového bankovnictví přes odkaz, který vám zašlou,
  • vybrání (všech) peněz z vašeho bankovního účtu a jejich vložení např. do kryptobankomatu.

Pamatujte! Hlavním cílem podvodníka je okrást svoji oběť.

Ztráta

V této fázi podvodníci zneužili vaše údaje, převedli si peníze z vašeho účtu, donutili vás autorizovat podvodnou transakci či si vaším jménem vzali úvěr. Stali jste se obětí podvodu a peníze už zřejmě odešly z vašeho účtu či došlo k načerpání úvěru.